A 2021. évről írt beszámolómat úgy kezdtem, hogy az elnökség alaposan felkészült az új esztendőre, de számos olyan dolog történt, amire nem lehetett felkészülni.
Ez sajnos a 2022-es év kezdetére fokozottan igaz!
A hal árak gyors ütemű emelkedése már a 2021. év őszén elkezdődött, előző évhez képest 30 %-os drágulás következett be. A 2022-es évre érvényes horgászjegyeket kénytelenek voltunk 21%-kal emelni, amit néhányan nehezményeztek, de az emelés ellenére mégis jóval többen váltottak éves Szelidi-tavi horgászengedélyt 2022-re, mint az előző évre.
Mint utólag kiderült, az akkori emelés helyes döntés volt, mert ennek köszönhetően megfelelő mennyiségű forrás állt rendelkezésre a 2022. évi haltelepítésekhez.
A február 24-én kirobbant orosz-ukrán konfliktus kezdetétől nem várt dolgokkal kellett szembenéznünk.
Üzemanyaghiánnyal, árrobbanásokkal, egyebekkel kellett számolnunk, ezért az elnökség úgy döntött, hogy a rendelkezésre álló forrásokból a korábban tervezettől nagyobb mennyiségben,12000+1000 kg pontyot telepítünk a Szelidi-tóba.
A haltermelőnk a jó kapcsolatnak köszönhetően az általunk kért ponty mennyiséggel minket még kiszolgált , de a halak mérlegelésekor az alelnök úrral együtt meglepetten hallottuk, hogy a termelő kénytelen volt több vevőt is elutasítani a kezdődő halhiány kialakulásának köszönhetően.
A halak telepítését a Nébih a Szelidi-tónál előzetes bejelentés nélkül ellenőrizte (mint utólag kiderült, a részükre általunk előzetesen bejelentett szokatlanul nagy halmennyiség miatt), a halak minősége és mennyisége tekintetében is mindent rendben talált, amiről hivatalos igazolást állított ki.
A tavasz folyamán még 10000 db zsenge csukalárva, 30000 db 6-7 cm-es előnevelt süllő, és nyáron 1500 db 5-8 dkg-os spanyolmintás kis ponty is telepítésre került.
Jó döntés volt a nagymértékű tavaszi telepítés, ugyanis a komoly halmennyiség egészen őszig kitartott, a különböző típusú horgászjegyeket szép számmal vásárolták a jó fogási lehetőségeknek köszönhetően.
Az előző évben már jól bevált kvótarendszerünk eredményeként a nyáron érkező turisták szákjaiba is kerülhettek pontyok, hiszen a halállomány nagy részét nem hordták el már a tavasz folyamán úgy, mint a korábbi években, ezért a napijegyek nyáron is szépen fogytak, ami további bevételeket eredményezett.
Május 15-én megrendeztük az egyesületi horgászversenyt, amin tagjaink szép számmal vettek részt.
Augusztus elején Váradi András ifjúsági felelősünk szervezésében a bodzási horgásztanyánkon lebonyolításra került a népszerű gyermek és ifjúsági horgásztáborunk.
A táborozás rendkívül jó hangulatban telt, amihez a Bácshosz 120000 Ft, a Mohosz pedig 427500 Ft támogatást nyújtott, amit ezúton is köszönünk. Természetesen köszönet jár Váradi Andrásnak és feleségének, valamint a többi segítő szülőnek is a tábor sikeres lebonyolításáért.
A tavaszi és nyár végi, valamint késő őszi tótakarítás szerény létszámmal, de rendben lezajlott. Itt jegyzem meg, hogy a 2023-as évtől 70 év felettiek felmentést kapnak a tótakarítási kötelezettség alól.
Szeptemberben Györgye László és barátai szervezésében lebonyolításra került az M. Baits kupa pontyfogó verseny, amin szép fogási eredmények születtek. Köszönjük a szervezők munkáját, a versenyzők tisztességes helytállását, ugyanakkor köszönjük a tagság megértését is, akiknek a versenyek ideje alatt mindig le kell mondaniuk a Szelidi-tavi horgászatról.
Ezt a versenyt egy jelentős, 3100 kg-os haltelepítés előzte meg. Ez a haltétel kilogrammonként már 1265 Ft, azaz 35%-kal drágább volt, mint a tavasszal betelepített egyedek. Az áremelkedés tovább folytatódott, ami napjainkra egy drámai, nettó 1450 Ft-os szintet ért el, és ez valószínűleg még tovább folytatódik.
A legborúlátóbb elemzők sem feltételezték, hogy a telepítésekre tenyésztett élő hal beszerzési ára mintegy 75%-ot emelkedik egy év alatt, és ez mellé még halhiány is párosul.
Ez az extrém helyzet soha nem látott kihívások elé állítja a horgászvíz kezelőket. Drasztikus jegyár emelésekre, és a kvóták csökkentésére van szükség, hogy az egyesületek a vizeken meg tudják őrizni az egyensúlyt. Ezeket a döntéseket már válságkezelés kategóriába kell hogy soroljuk.
Különösen igaz ez az intenzíven telepített vizekre, amilyen a Szelidi-tó is, ahol a jelentős horgászlétszám miatt a halállomány kizárólag telepítésekkel tartható megfelelő szinten, amit halászati terv ír elő.
A 75 %-os halár emelkedést teljes mértékben nem lehet a horgászokra hárítani annak ellenére, hogy sajnos jelen esetben ez teljesen indokolt lenne.
Az egyesület elnöksége hosszas egyeztetés és helyzetelemzés után novemberi ülésén úgy döntött, hogy a 2023. évi Szelidi-tavi horgászjegy árak a Mohosz iránymutatása szerint 30%-kal emelkednek.
Ettől a vízkezelők eltérhetnek, és sokan lényegesen magasabb mértékben fognak jegyárakat emelni. Mi igyekeztünk figyelembe venni, hogy a megnövekedett egyéb költségek miatt sok horgásztársunk így is nehezen fogja tudni a horgászengedély árát kigazdálkodni. Mivel a halárak emelkedését nem követtük a jegyárakkal, kénytelenek vagyunk az országos átlagtól nálunk eddig jóval magasabb elvihető halmennyiséget is bizonyos mértékben csökkenteni.
2022-ben 1 db éves területi engedély árából még 60 kg pontyot tudtunk vásárolni, 2023-ban az emelt jegyárat és a jelenlegi halárat figyelembe véve már csupán 45 kg beszerzése oldható meg.
Ez indokolja a kvóták csökkentését.
Igyekeztünk pályázati forrást is szerezni az őszi haltelepítéshez. Galambos Lajos alelnök úr és jómagam ez évben is elkészítettük pályázatunkat,ami ismét sikeres lett. A jól bevált haltenyésztőnk a pályázatban előírt halmennyiséget rendben leszállította részünkre. Elkészítettük a beszámolókat és elszámolásokat, amit elfogadtak, így egyesületünk 1278000 Ft támogatásban részesült, amit ezúton is köszönünk a Mohosznak. A Mohosz a tavalyi évhez viszonyítva jelentősen szűkítette a pályázati keretösszeget. A pályázatban kiírt, szigorított feltételeknek csak a vízkezelők egy szűk köre volt képes megfelelni. Ez az elnyert pályázati forrás egyesületünk esetében éves horgászengedélyenként nagyjából 4000 Ft támogatást jelent.
A pályázati támogatásból telepített halak 60 %-a 3 nyaras, tehát elvihető méretű ponty, 20 %-a vegyes keszeg, és 20 %-a 2 nyaras, méreten aluli ponty, aminek nem mindenki örül. Egyesek szerint kifejezetten ezeket fogják enni a harcsák…Nekik jelzem: biztosan lesz néhány egyed, ami a harcsák gyomrában fogja végezni, de szakemberek véleménye szerint szükséges kisebb testű pontyok telepítése is a méretes pontyok mellett. Megalapozott érvekkel alátámasztva írták elő ezt a pályázat feltételei között halászati szakmérnökök, továbbá halászati tervünk is így rendelkezik.
Természetesen a folyamatosan emelkedő napi megélhetési költségek miatt mi is számítunk egy kisebb mértékű horgászjegyeladás visszaesésre, de sajnos ez szinte minden egyesületnél várható 2023-ban.
Amennyiben nem emelnénk minimum 30%-kal a horgászjegyek árát, akkor nem tudnánk betelepíteni a halászati tervben előírt halmennyiségeket, elesnénk a pályázati forrásoktól is, és ismét a régi gyakorlat szerint (sok vízkezelőhöz hasonlóan) ponty tilalmat kellene elrendelnünk az állomány szinten tartása céljából.
Az elnökség nevében megkérek minden tagtársamat, hogy a kialakult helyzetet szíveskedjenek tudomásul venni, kritikáikat jobban gondolják át, és ne feledjék: az elnökség tagjai sokat dolgoznak szabadidejük terhére az egyesület sikeres működése érdekében olyankor is, amikor helyette horgászhatnának!
A horgászjegyek árváltozása még mindig nem éri el azt a mértéket, amennyivel minden megdrágult az utóbbi hónapokban. Minden intenzív víz kezelője rákényszerül erre a lépésre, aki szeretné megfelelő szinten tartani halállományát, hiszen a telepítendő halakat a horgászjegyek bevételeiből lehet finanszírozni.
2022-ben a Szelidi-tóba betelepített halak mennyisége meghaladta a 23000 kg-ot annak ellenére, hogy a halászati tervünk 19500 kg-ot ír elő.
A tovább emelkedő halárak mellett jövőre nagy kihívás lesz egyesületünknek csupán a halászati tervben előírt kvóta betelepítése is, de az elnökség szigorú és takarékos gazdálkodásával mindent meg fog tenni ennek érdekében.
Kérem a tisztelt tagságot, hogy nagyobb mértékben segítsék az elnökség munkáját, legyen szó tótakarításról, esetleges haltetem begyűjtésről, a halőrrel együtt végzett törpeharcsa csapda ürítésről, a tó körüli utak javításáról, egyebekről. Ezeket a munkálatokat ne csak az önkormányzattól és az egyesület elnökségétől várják el, mert ha mindenki segít, amiben tud erejéhez mérten, akkor egyesületünk működése még sikeresebb lesz, és ezzel hozzájárulunk Dunapataj és a Szelidi-tó jó hírnevének megőrzéséhez.
A szokásos téli közgyűlés időpontját hamarosan közölni fogjuk.
A Dunapataji Horgászegyesület elnöksége nevében mindenkinek boldog új évet kívánok!
Csókás András
elnök